Za fotku na STK až 200kč

Stejně jako tomu bylo roky minulé, tak i tento jsem si říkal, že se blíží konec roku a jsem v očekávání, čím pak nás kdo bude chtít (budu slušný) naštvat. No neuplynulo moc dalších dní a dočkal jsem se. První z těchto věcí, která mi zvedla ze židle a pak zase rychle posadila zpět, byla změna provedení a cena STK. Přesné znění „Kontroly na STK od Nového roku podraží kvůli povinnému fotografování“ tedy stručně řečeno, k pravidelné klasické kontrole vám na STK udělají pár fotek vašeho miláčka, zpředu, zezadu, zboku, zespoda a vy si připlatíte až o 30% ceny navíc. Co mi na tom štve, jsou ty okecávací řeči kolem toho. Rád bych viděl ten program, co to zpracovává a kdo ho dodal. A co znamená nemalé peníze? V první části je řečeno (odkaz na záznam TV Nova), že bude kolem auta běhat technik, fotit a finálně se podepíše čárovým kódem. Vše se zamkne (??), zabalí a odchází na Ministerstvo dopravy. Tam bude buď další systém co si to přebere a zařadí, dejme tomu, že ke kartě automobilu nebo to nějaká živá pracovní síla zpracuje jinak.
V další části videa je zmínka o menších provozovnách, kde se tento systém používat nebude, ale jednoduše se to nafotí, zabalí a emailem odešle na Ministerstvo dopravy. No jen doufám, že si Ministerstvo nastaví velikost pro došlé emaily a stejně tak provozovny na STK, aby to vůbec odtlačily od sebe pryč.

Pan Jiří Rejman si měl asi trošku vše prostudovat a technicky se seznámit, nebo si nechat i poradit, jak to vlastně celé funguje a mohlo by fungovat. Nechci mu nějak křivdit, ale to co povídal při přenosu, z toho jsem opravdu řval po dlouhé době u televize. Vlastní fotodokumentační zařízení? Co to je? Z čeho se to skládá? Co to panebože umí? Dělá to fotky jako barák? A takové fotky k čemu vlastně budou, vždyť je to jen obrázkové info.
Stručně a jednoduše.

Fotoaparát s přenosem? Vcelku by stačil i mobil každého technika anebo by se jim případně koupil. Popřípadě to umí i levnější digitální fotoaparáty v rozumném a dostatečném rozlišení. Na nějakém Cloudu, vlastním serveru provozovny, atd., se zřídí společný účet pro všechny techniky a danou provozovnu. Do názvu fotky lze definovat třeba název technika, tady se to uloží pod názvem technika a časem. Pochybuji, že to bude fotit hodinu, takže dejme tomu 5 fotek v čase 2-3 minuty. To spadne na Cloud, FTP, navíc po vlastní síti provozovny, kde si pro to sáhne nějaký skript. Z přední fotografie přečte SPZ, těch 5 fotek znova zabalí, pojmenuje třeba: technik_spz_cas. Nevím proč odesílat emailem a proč si Ministerstvo neudělá třeba nějaké SFTP? Na druhé straně jak už jsem psal výše. Zkrátka šlo by to levněji a jednoduše a určitě ne za cenu o 30% dražší na jedno auto.

Jestli jste to právě někdo přečetl a jste trochu IT schopný, musí vám to být více než jasné.
I kdyby se na to najala další pracovní síla a každé auto si oběhla, nafotila, zpracovala a odeslala zcela ručně a z každého auta (počítáno zhruba 30 aut na den?) by se navíc platilo 20-30 Kč, tak Ministerstvo dostane, co požaduje, pracovník na to vyčleněn by byl zaplacen a majitelé vozů by ani nemrkli.

prostě jsem musel. . .

čerpáno:
autorevue.cz, Hospodářské noviny, tn.nova.cz

 

3 komentáře u “Za fotku na STK až 200kč

  1. Vůbec to nechápeš. Tady nejde o technickou stránku věci, jestli se tím někdo bude dál zabývat, ale pouze a jedině o peníze nás voličů toho politika který to pro své známé kvůli své dovolené protlačil do zákonné podoby. Amen.

  2. Bingo, ty jsi na to přišel! Nechtěl jsem psát tak přímo, že jen zkouší jak a kam až můžou aby z nás vysáli i poslední pětikorunu 😀

  3. Co mi dnes ale dostalo, v dnešních zprávách na ČT1, Nova, Prima 04.01.2016, už nevím kde to najít, byla zmínka o tom jak techničtí komisaři musí pořizovat fotografie. Prošel jsem všechny záznamy a asi to vystřihli, kdy tam tedy vystupuje nějaký technik STK a fotí auto telefonem. Kde je ten drahý speciální fotoaparát?! Bohužel záznam jsem nenašel 🙁

Napsat komentář