Poslední dobou se setkávám s častým dotazem nebo stížností, že se ve Windows nedají vyhledávat soubory a prohledávat dokumenty. Abych pravdu řekl, co Windows znám od verze 3.11., nikdy jsem tuto funkci nepoužil ani jinak nevyužíval. Já jsem totiž vždy věděl kde, co mám. Takže i pro mě je to taková nová škola a musím říct, že jsem byl překvapen, jak je to zbastleno 😀
Podle informací, které mám to prý fungovalo zcela normálně. No, zas nevím co a kolik se toho změnilo příchodem aktualizace poslední verzi 1909. (Windows+R / napsat winver / enter)
Například víme, že soubor v počítači máme určitě uložený anebo, že dokument obsahuje řetězec, který chceme vyhledat. Ale přesto nám jej nezobrazí. A souhlasím s vámi, že když je nastaveno „Vše“ mělo by se zobrazit zkrátka vše od názvu až po obsah a je jedno z jaké sekce. Bohužel tomu tak není a musíme si překliknout na dokumenty.
Při kliknutí na dokumenty, se začnou soubory postupně vypisovat.
Další důležitou věcí je, kde máme dokumenty uloženy a jak je nastavena indexace souborů – kde má soubory hledat, prohledávat, a právě v jakých složkách pro indexování vyhledávat. Stejně tak je potřeba být trpěliví, při změně souborů, nebo nahrání / vytvoření souborů nových, než budou do indexace zahrnuty. Avšak při dnešních rychlostech počítačů je možné to zkusit třeba za pár minut. A vyhledávání již bude fungovat zcela podle našich potřeb.
V příštím díle si projdeme ještě nastavení indexace a dalších pár parametrů, které nám mohou vyhledávání zlepšit.
Dříve se indexace vypínala, právě pro odlehčení procesoru a disku. Dnes je to asi jedno, tak si ukážeme jak na to.