Protikuřácký zákon

Další věcí, která mi zvedla mandle před koncem roku je Protikuřácký zákon. Občas slyším vzpomínky na starou dobu typu: „diktovali nám to a to, nemohli jsme to a to“ a vlastně, když se na to podívám dnes, tak mi to přijde tak trochu stejné, nebo se snad pletu? Navíc je to celé řízeno zcela odjinud a naši poslanci to jen papouškují dále, krytí tím, že oni si to nevymysleli, že je to nařízeno shora.

Shora? Odkud shora? A ti nahoře jsou bůh? Nebo vlastně jak je to možné, že mi někdo začne za chvíli diktovat i jak si mám utírat zadek, přestože není v naší zemi, nebydlí tu, nežije tu a nemá s námi ani píď společného?

Cituji: „Stát, který není schopen zajistit funkci, kterou by měl mít, řekne provozovateli: Zajisti si to ty a udělej si to, jak chceš. Každý plošný zákaz, zvlášť tento, absolutně neřeší to, že existují restaurace na venkově, že existují čajovny, kde jsou vodní dýmky,“ upozornil pan Stárek.

zdroj: ceskyrozhlas.cz

Trošku mi to přijde asi tak.
Jsou tu kluby pro homosexuály, chodíte tam a stěžujete si, že tam jsou homosexuálové? Jsou tu privátní domy s erotickou službou, chodíte tam na kafe a stěžujete si, že tam jsou lehké holky? Když chcete poslouchat dechovku, určitě nepůjdete do CrossClubu do Holešovic a dožadovat se technařů, že chcete pustit Vysoký jalovec. Když potřebujete hřebíky, určitě nepůjdete do zeleniny dožadovat se hřebíků.

Zkrátka a jednoduše, každý inteligentní člověk má dost rozumu na to, aby věděl, co chce, čeho si žádá a co potřebuje. Jste kuřák. OK, ale respektujte nekuřáky a jděte tam, kde se kouří. Jste nekuřák, OK, ale respektujte kuřáky a jděte tam, kde se nekouří. Stejně tak je zajímavé, že většinou všude se začíná objevovat více a více nálepek „zákaz kouření“ Zákaz, zákaz, zákaz, kam se podíváš.

Byl jsem kuřák a kuřák jsem, nebo se za něj považuji, jelikož kouřím ecigaretu a tu a tam si tu papírovou dám také. Je fakt, že třeba k pivku je ta cigareta prostě jiná. Ale už asi rok chodím do pivovaru, kde zakázali kouření a to pivo si tam dám taky, jedno, dvě, tři, bez cigarety anebo si prostě dám cigaretu před a potom. Nemusím hulit jak fabrika.

A stejně tak, jak já nemusím a nesmím, tak tu možnost můžeš, bych měl rád a nevzdával se jí hned proto, že mi to někdo odněkud zakáže a nařídí. Podle mého názoru je tu dost restaurací na to, aby uspokojily jak kuřáky, tak i nekuřáky. A tak nevidím problém v tom, zmapovat si restaurace a domluvit se s provozovateli: ty budeš kuřácká restaurace, ty nekuřácká, ty kuřácká, ty nekuřácká.

Nějak jsem totiž nepochopil podstatu tohoto navrhovaného zákazu. Navíc jsem si nějak nevšiml, jestli se to týká soukromých klubů, které by mohli fungovat na členství, kde dáte souhlas s pravidly a je to váš problém, jestli jste kuřák nebo nekuřák, ale cizím prostě vstup zakázán, ať jsi kuřák nebo ne. Prostě tam nemáte co dělat. Copak na ambasádu si taky můžete jít, kdy chcete?

Tedy ano, udělejte restaurace pro nekuřáky, určitě si své zákazníky najdou. Udělejte restaurace pro kuřáky a neomezujte je ve svobodném rozhodování, jestli si chtějí dále ničit své vlastní zdraví, je to jejich život.

A já? Já budu chodit jednou tam a jednou tam. Mám spoustu kamarádu nekuřáků a respektuji je, stejně tak oni občas respektují moje kouření a s ecigaretou můžu kouřit i u nich doma.

Ale myslím si, že to není jen o zákazu. Je to o respektu kuřáků a nekuřáků mezi sebou a jak to tak sleduji myslím, že i to funguje. Jsou určité restaurace, kde jsou oddělené sály pro kuřáky a nekuřáky a když to mají dobře udělané, funguje to skvěle.

Takže k čemu vlastně tento zákaz je? Má nějakou svou hlavní podstatu anebo je prostě jen a jen jednoduše nasrávací, jelikož je velmi trefný a dopadne na velký počet těch, kterých se to přímo týká?

 

Předchozí

Za fotku na STK až 200kč

Beth Boyer – E-mail Udělit vítěz

Následující
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za vaše myšlenky, prosím zanechte komentář.x