Prosincové pády Excelu

Listí padá v listopadu, Excel se rozhodl padat v prosinci. Tuto chybu pozoruji zhruba od poloviny prosince, konkrétně na domácím notebooku asi od 18. prosince. V práci možná i o něco dříve, kdy se to projevovalo restarty Outlooku.

Sice popisuji problém z mojí verze MS OFICCE 2019, ale může to potkat i vás. První problém se projevil na souborech, které jsem měl na Dropboxu a začal jsem tedy chybu přisuzovat spojitosti právě tomuto spojení. Ovšem když jsem si soubor stáhl na lokální disk a po otevření souboru mi Excel do půl minuty spadl, začal jsem pátrat v systému.

Zjistil jsem, že chybu způsobuje modul nebo knihovna, jak chcete, mso20win32client.dll. Konkrétně dokladem je výpis chyby:

Popis
Cesta k chybující aplikaci: C:\Program Files\Microsoft Office\root\Office16\EXCEL.EXE
Podpis problému
Název události problému: APPCRASH
Název aplikace: EXCEL.EXE
Verze aplikace: 16.0.11029.20108
Časové razítko aplikace: 5c0b39a9
Název chybného modulu: mso20win32client.dll
Verze chybného modulu: 0.0.0.0
Časové razítko chybného modulu: 5c099da4
a tak dále ……………..

A tak jsem se rozeběhl do širého internetu a řešení je velmi jednoduché i když spíš ho označují jako nouzové. Tedy by bylo vhodné, snad po další opravné aktualizaci, vrátit vše na původní hodnotu.

Spouštějte aplikaci Excel jako administrátor.

Možná si řeknete “administrátor jsem a jsem jediný v systému atd….” ale říkám to už od Windows7, uvědomte si, že jste systém v systému. Neustále vás něco hlídá a kontroluje, takže od Windows7 je prostě stále něco nad vámi a nejste jediným pánem a vládcem systému jako tomu bylo například ve Windows XP.

Jak na to?
1, Asi nejjednodušší cesta, je přes nabídku start a dohledat složku Microsoft Office, nebo prostě tam, kde máte odkazy, ikonky na Excel, Word, Outlook atd.
Najedete na Excel a kliknete pravým tlačítkem myši, rozbalí se nabídka, ve které máte možnost spustit aplikaci jako správce, tedy jako něco víc, než je váš profil, který si na správce hraje 😀

Pak si jen dohledáte soubor, který chcete otevřít, ale koho by toto bavilo?

2, Je tu lepší druhá možnost, kterou to nastavíme napořád.

Stejným způsobem dohledáte Excel, kliknete pravým tlačítkem a na konci nabídky vyberete vlastnosti. V kartě pak vyberete ouško kompatibilita a dole zaškrtnete Spouštět tento program jako správce, to znamená vždy a na pořád.

Jestliže máte na počítači více účtů, je dobré nastavit rovnou pro všechny uživatele.

Pak stačí vybrat jen Excelový soubor a standardně dvakrát kliknout, otevřít a pracovat v klidu bez strachu kolik máte času, kdy to zase spadne. 😀

Podobně si můžete nastavit i Word, Outlook apod. Jen pozor u Outlooku je to trochu jinde.

Vcelku s tím nic nezkazíte, maximálně bude mít nějaká ta práva navíc něco nastavit, a to možná někdy není na škodu. Já jsem se hned podíval na doplňky a taky jsem něco zbytečného vypnul, třeba právě doplněk pro Dropbox. Ale více bych už asi v tom nevrtal jestli nejste zase až tak zkušení.

Když to nebude fungovat jak je zde popsáno, nebo nebudete mít možnost spouštění jako správce nastavit, máte omezený svůj účet a nebo požádejte o pomoc svého Admina, určitě to už třeba budou řešit také.

Držím palce ať nic nepadá a vše šlape, jak má.

Předchozí

EP, SP, LP Gramodesku?

Oběd u vepříka 01012019

Následující
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za vaše myšlenky, prosím zanechte komentář.x