Proč jsou viry tak složité?

Historie počítačových virů začíná počátkem osmdesátých let 20. století. V roce 1983 sestrojil jistý Dr. Frederik Cohen první samomnožící program, který začal označovat jako virus. V podstatě se jednalo o neškodný kód, který se uměl pouze sám množit. První skutečný vir, který mohl nějak uškodit, naprogramovali v roce 1986 bratři Basid a Amjad Farooq Alvi, pojmenovali jej Brain (mozek). Objevil se 19. ledna 1986. Sice útočil jen na určitou část disku, ale na starších počítačích způsobil větší škody. Tím fakticky odstartovala éra virů, které se od té doby dále rozvíjely. Autoři virů si mezi sebou také předávají moderní techniky a mnoho dalších triků, které umožňují virům měnit svůj vlastní kód a být dokonalejšími a lépe se „schovávat“ před antivirovými programy. Současné viry jsou tak mnohem vyspělejší a dokážou zhroutit celou síť počítačů. Proto je nejlepší se jim bránit účinným antivirem. zdroj Wiki

V rámci své životní počítačové školy, se říkalo, že počítačový vir vznikl jako chyba v programu. Dá se tak i říci, že jakákoliv chyba v programu, která se chová nekorektně a mohla by nějak poškodit uživatele, se může nazývat virem. Můžete se s touto podobností setkat nečekaně v nějaké aplikaci, na webové stránce a pod.

I já jsem kdysi vyrobil něco jako vir, když jsem začínal programovat v html a php. Zkrátka byla to chyba co dokázala shodit prohlížeč, zaseknout jej na pozadí a zahltila paměť. Dnes by to asi ustál jak operační systém tak i prohlížeče, ale zkoušet to nebudu a zdroják už asi ani nemám.

Jeden čas jsem počítačové viry i sbíral. Byly to ale spíš viry srandovní, než aby nějak záměrně poškodily uživatele. Například se vám monitor naplnil vodou, otočil se obraz vzhůru nohama, sesypaly se vám ve Wordu všechna písmenka z dokumentu na spodek monitoru, housenka vám začala žrát desktop a mnohé další……

Nedávno, při svém hraní, jak dostat VHS do PC  jsem narazil na zajímavou věc.

Pamatujete na několik afér, kdy někdo někomu ukradl notebook a majitel jej sledoval přes kameru. Nebo i spousty podobných virů, které dovedly aktivovat kameru a sledovat uživatele? Pamatuji i na nějakou školu, která rozdala žákům notebooky a mohla je přes kameru sledovat. Na to konto si začali někteří uživatelé kameru přelepovat a stejně tak na internetu by se daly najít násuvné krytky. Některé typy notebooků měly i takové šoupátko před kamerou.

Jenže ještě je tu mikrofon 😀
Přesto, že žádná aplikace v danou chvíli nevyužívá mikrofon, je mikrofon stále aktivní. Osobně nevím, jestli je to vyloženě chyba, jelikož tato funkce může být tak nastavena třeba schválně pro usnadnění práce s notebookem pro hendikepované, ale i k tomu potřebujete nějakou aplikaci, tak proč si neaktivuje mikrofon až ta aplikace?

K čemu je mi aktivní mikrofon, když mi žádná aplikace, která by ho použila neběží?
Nedalo by se to šikovně zneužít? Kdoví co všechno by se dalo odposlouchat.

a nebo zas tuhle věc mám jen já

Napsat komentář