Ano, čtete zcela správně 😀 a není to překlep opravdu tři. Poslední dobou mi docela zaráží, že se hodně rozmáhají notebooky malé, nebo dejme tomu střední s velikostí 15″-13″. Navíc když si vezmu, že mívají rozlišení 1920 x 1080, je to z prominutím fakt blechařina. Na tak malé ploše takové rozlišení. Ale budiž každému vyhovuje něco jiného.
Osobně preferuji 17″ a tak jsem hledal, co by se dalo pořídit. Kromě toho, že bych si pomohl jen v grafice, ale jinak vcelku nic moc a pro moje potřeby občasného hráče, bych se dostal na stejnou cenu jako jsem kupoval před čtyřmi lety svého brouka, miláčka Asus N75SF.
Kromě toho, že jsem si nedávno nechal vyměnit kabel mezi displejem a základní deskou šlape miláček velmi spolehlivě a asi před půl rokem jsem jej vybavil SSD SU800 a konečně odladil Windows 10. Prostě paráda.
Kamarád škorpion jednou říká “člověče asi bych potřeboval do notebooku nacpat další disk, nebo dát větší anebo kdyby se dala ta CD Rom dát pryč a dát disk místo ní“.
Jo to byla zajímavá myšlenka a již delší dobu jsem věděl, že se něco takového vyrábí, ale tehdy jsem tomu nevěnoval pozornost jelikož jsem v notebooku měl 1,5TB a tak o místo nebyla nouze. V momentě kdy jsem jeden 750GB disk vyměnil za SSD tak docela začalo místo chybět a data na externím disku, se mi začala vzdalovat, jelikož stále něco připojovat a odpojovat mi nepřišlo zrovna v pohodě. Mám rád když mám všechno po ruce a pohromadě proto N75 a dvě šachty po 750GB.
Takže jsem si na to nedávno vzpomněl co řekl škorpion a pustil se do prohledávání a čerpání informací.
Zprvu jsem byl docela překvapen, co se již vše vyrábí a kolik výrobců se tímto zabývá a tak asi po chvilce jsem měl v oblíbených asi 15 odkazů. Vcelku všechny rámečky vypadali, že jsou vyráběny stejně a možná bylo vcelku jedno jestli budu sledovat cenu nebo značku výrobce. Pak ale přišla první otázka. “nojo, a co s tou mechanikou?” Takže jsem začal hledat něco jako externí krabičku pro CD Rom mechaniku. Věděl jsem, že to asi nebude problém, jelikož již taková zařízení existují včetně externí disketové jednotky. Jenže další cena, další peníz a otázka jestli to sedne. Navíc co takový rámeček nabízí, má třeba vhodné čelíčko k mechanice, jelikož to stávající přendám na rámeček pro disk. * později vysvětlím
Nakonec jsem našel Icy Box AC642
a nebyl už žádný důvod se více rozmýšlet a bádat co a jak.
Tento set obsahuje vše co potřebujete. Rámeček pro disk HDD/SSD a externí krabičku pro vyjmutou mechaniku CD Rom a přední panel, jelikož ten původní panel z CD Rom použijete na rámeček do notebooku, aby vám to zase vše pěkně lícovalo.
No asi proběhneme galerii a pak si ještě na něco upozorním.
Prostě v této firmě někdo přemýšlel a do krabičky vám dal naprosto vše (včetně šroubečků, snad jen šroubováček chybí) pro spokojenou výměnu.
Podívejte se třeba na obrázek 4,6 vidíte to vybrání v mechanice. Tak v těchto místech je skrytý v externí krabičce mechaniky plochý USB kabel, který si prostě jen vysunete nebo zasunete při přenášení. Nemusíte tedy myslet na další kabel jako třeba k externím diskům. Na obrázku 7,8 je pak sundané čelíčko z mechaniky podle profilu mtb a rovné čelíčko na mechaniku pro zandání do externího boxu.
Na obrázku 9 si musíte z mechaniky sundat její upevnění do ntb. Za prvé to s tím nedáte do krabičky a za něco musí pak držet rámeček s diskem. Každý ntb je jiný a tak to mají mechaniky přizpůsobené tímto úchytem aby se dala v každém ntb vyměnit.
Jestli jste vyndali mechaniku a zapomněli si jí otevřít pro sundání čelíčka nezoufejte.
Stačí kancelářská sponka nebo silnější jehla a jak je na obrázku 8 vidět ta dírka opatrně zastrčte dovnitř. Mechanika cvakne a otevře se. 😀
* Na čelíčko buďte opatrní a na celkem 3 zámečky použijte hlavu a jemnou sílu. Byla by škoda zámeček zlomit.
Až dáte CD Rom do externího rámečku vyzkoušejte jí jestli se přes USB chytí. Mě se to nějak nepovedlo a tak jsem musel celý řadič po straně vyšroubovat a vytáhnout. Nasadit CD Rom a ve finále jsem našel volný kabel do základní desky. Rovnou jsem celou mechaniku přišrouboval přiloženými šroubky, znova vyzkoušel a do rámečku jí dal celou zezadu. Zde zase někdo přemýšlel, jelikož mechanika dopředu prošla i s čelíčkem 😀
A je řada na disk.
Ať už si sem dáte SSD nebo HDD, to je na vás, je vcelku i trochu potřeba ověřit co umí váš řadič. Každopádně já mám v rámečku HDD a SSD jsem nechal uvnitř ntb.
Podle různých fór se doporučuje systém znova instalovat, rp osprávné zarovnání na SSD, ale je možné disk i klonovat.
Na druhém notebooku, kde jsem tuto výměnu prováděl jsem použil právě klonování a vše naprosto super. Na klonování jsem použil aplikaci Macrium Reflect. Předem upozorňuji méně zkušené, že je potřeba si o tom trochu něco přečíst, nebo se někomu svěřit do péče. Dobře popsáno je to třeba zde: Jak na klonování SSD.
Na obrázku 11,12 pak vidíte už vkládání rámečku do ntb a rámeček v ntb v provozu. Bohužel tato led pouze svítí a možná jí časem zhasnu. Přenos dat stále indikuje hlavní led na ntb.
Závěr
Cena
Za cca 2000,- a pár drobných získáte externí CD Rom/DVD, která neskonči z vašeho ntb v šuplíku, ale dá se použít kdekoliv jinde. Třeba přes OTG kabel k tabletu nebo telefonu (jen nevím jak je to praktické) Navíc další disk a to SSD, aniž by jste svá původní data museli přendat do externího boxu a třeba časem i zapomenout co tam máte.
Kapacita
Věřte, že 128GB pro systém i aplikace je dostačující a to i za předpokladu, že se doporučuje, nějaké to místo na SSD nechat volné. V současnosti mám na SSD obsazeno asi 50GB. Ano jsem z těch co většinu her instaluje na další disk HDD, jelikož potřebuji výkon spíš na aplikace. Ale i tak mám na systémovém disku třeba dva video editory a spousty dalších náročnějších aplikací. Stejně i tak rozložení dat je na vás. Dále možnost vyměnit i stávající disk HDD a to už od kapacity 750GB až do do 2TB. Zas je to jenom o ceně.
Rychlost.
Kdybych to vzal opravdu od zcela vypnutí ke startu na plochu, momentálně ntb nabíhá rychleji než ze studeného startu můj tablet Yoga 😀 A ostatní práce například s MS Office a pod, prostě super.
Možná někoho by mohla zajímat teplota, ale nějak to nesleduji, tak jen info z běžného provozu.
Už zbývá jen zvážit, jestli to má pro vás opravdu cenu a dále jestli si to parametry vašeho ntb zaslouží.
Každopádně se dělají i modifikace pro ATA, ale tady bych to asi hodně zvážil, jestli do toho jít.
Doufám, že ten kdo uvažuje o této proměně má na svém řadiči v ntb SATA II – III.
Co vím, rád zodpovím……..