Když to kabelem nejde

Nedávno jsem změnil svoje působiště a začal řešit připojení k internetu. Z nabídek, které byly k disposici vyhrálo optikou UPC/Vodafon ve verzi 150Mb. Tedy jsem objednal, přijel technik, postavil modem na stůl, zapojil a šel.
Provedl jsem nějakou rychlou konfiguraci a zašel ke svému stolu. A světe div se, nebo nediv, WiFi off a nebylo divu. Přes jednu cca půlmetrovou zeď, pak další a jinak kolem v cestě sklo. Když jsem se hodně snažil dostal jsem signál aspoň na telefon, ale tak nic moc.

Nojo, ale co s tím, jsme tu sotva měsíc a budu řešit průrazy skrze zeď?
Jelikož bylo spousty dalších jiných starostí, nějak jsem se tomu prozatím nevěnoval, notebook hodil na klín a to nejnutnější řešil v obýváku přes WiFi přímo u zdroje. Až později jsem si začal uvědomovat další možnosti jak internet v domě rozšířit a tak jsem to trefil a zkusil.

Jedná se o zařízení, které vám přivede/rozvede internet po domě nebo bytě, v rámci vaší elektrické sítě TP-LINK TL-PA4010P v rozumné ceně čtrnácti stovek. Při nákupu jsem chvilku uvažoval, jestli si připlatit pro vrácení když to nebude fungovat, ale po přečtení několika recenzí jsem od této možnosti ustoupil a neudělal jsem chybu.
Zajímavá pro mne byla i informace:
Přenosová rychlost – 4 800 Mb/s
Dosah – 300 m

Volil jsem variantu s průchozí zásuvkou, jelikož na počátečním bodě, jsem potřeboval připojit ještě komplet mediální stěnu, tedy TV, rádio kostku a další počítač, který je především určen pro filmy, ale zvládne i mnohem víc, již jsem psal tady. Každopádně dvou zásuvku zablokujete tak jako tak, ale aspoň se skrze TP-Link můžete do el. sítě připojit a není tak zásuvka zablokovaná zcela.

Jelikož jsem se nedávno podílel na opravě elektrické sítě v domečku (možná někdy popíšu), tak jsem předpokládal, že průběh přenosu po elektrické síti by mohl být dostatečný a se slušnou hodnotou se shledám i na koncovém bodě. Vybalil jsem dvě krabičky a proběhl rychlý manuál. Zapoj A, zapoj B, na B nastav pomocí tlačítka spárovat, připoj kabel a používej internet. V tomto znění a postupu by to zvládl i desetiletý kluk :D.
Tak hurá jdu na to.

K mému překvapení, něco opět fungovalo, podle rychlého návodu, opravdu není více co nastavovat a jen udělat jak jsem psal výše.

No a tak už se jen připojit a zkusit nějaké měření.
Přímo u zdroje jsem se dostal na nějakých 140Mb a na TP-Link na 70-75Mb, což mi docela mile překvapilo a i díky tomu, co už vše o rozvodu elektřiny v domečku vím, jsem byl spokojen.

Upřímně jsem to čekal mnohem horší, i když……..
V balení jsou dodávané kabely, ale jsou očesané a nejsou plně osazeny. S tímto zapojením jsem dostal na rychlost kolem 30-40Mb. Chvilku jsem bádal, ale zcela rychle jsem vyměnil kabely za “full” a najednou jsem se dostal na rychlost 70Mb.

Z mojí strany spokojenost, ale není to finální řešení a kolem jara budu uvažovat o kabelu.
Každopádně i další prvky a sortiment TP-Link se mi líbí a možná u nich zůstanu v rámci dalšího zařízení. Co se týče tohoto řešení dá se dále nastavovat, tedy od bodu A můžete mít další koncové body B, C, D (koupelna, garáž, sklep :D, prostě kam vám WiFi nedosáhne……. Záleží jen na stavu elektrických rozvodů a kolikrát projdete přes rozvaděč. Já mám asi vcelku trochu výhodu, že vím, že jsem na jedné a té samé větvi a prakticky neprojdu ani přes rozvaděč.
Pochopitelně čím více zásuvek a napojení je v cestě, tím je pak přenos horší a hlavně berte v úvahu nové rozvody v mědi. Na hliníku jsou další ztráty. Například už jen posunutím o jednu zásuvku dál, klesám na rychlost až 40Mb.

Doporučuji 9/10 😀

Předchozí

Vzdálený přístup k počítači útok na RDP protokol

Tomova Lampucha

Následující
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za vaše myšlenky, prosím zanechte komentář.x