Jak dostat VHS do PC

Nedávno jsem válčil s nahráváním VHS do počítače. Dlouho jsem to nedělal, mezitím vyměnil notebook a navíc naposledy jsem nahrával přímo s digitální kamery přes rozhraní Firewire, kde to bylo poměrně jednodušší a s tímto rozhraním i komunikovala většina střihových programů. A tak jsem prohledal šuplíky a našel jsem kdysi dávno koupenou redukci do usb EASYCAP DC60. A tak jsem díky tomu počítal, že to bude hračka. No, první věc na které jsem zkolaboval bylo samotné VHS Video, které již nevlastním. To jsem si sice vypůjčil, ale mělo chybu v tom, že IN/OUT byl pouze v provedení Scart.
Zkrátka nic nejde jednoduše.
Zakoupil jsem tedy do sbírky další kabel ze Scartu na Cinch, a pustil se do práce.

Jelikož mi EasyCap už nějaký ten rok ležel v šuplíku a kupoval jsem jej v době slávy Windows XP, tak jsem pochopitelně pohořel na ovladačích. Ale z toho jsem si těžkou hlavu nedělal. Zkrátka stačilo sednout k internetu a hledat. Ovladač si sedl a říkal jsem si, že mám vyhráno, jenže jsem si nějak neuvědomil, že potřebuji ještě nějakou aplikaci do které to nahraji. Pochopitelně to, co jsem si představoval jako jednoduchou věc, tak vše selhalo.

Po dalším čase hledání jsem našel AVSVideoRecorder, který je dokonalostí a jednoduchostí prostě báječný. A co se týče výrobce tohoto programu, budu se muset na něj podívat hlouběji. Má tam další zajímavosti.
Info třeba i zde.

Takže měl jsem vcelku už vše co jsem potřeboval, jenže další problém. Obraz byl ok, ale ne a ne rozchodit zvuk. A ten mi zasekal pomalu na dva dny. Další přehrání ovladačů, zkoušky, testy a zvuk prostě ne a ne. Později se mi podařilo, že při spuštění AVS se zvuk jakoby nastartoval a vypnul, jak když ho něco zakáže. Takže ovladače, nastavení zvuku pro záznam a kde co, no zkrátka totálně rozkopaný systém, že už jsem ani nevěděl co je dobře a co špatně. Navíc když jste omezeni komponenty, jelikož jsem to dělal na notebooku.

No a pak najednou z nebe sjel blesk a byla tu spásná myšlenka.
Voalá – jak jednoduché a primitivní.

Takže obraz jsme měli, ten byl OK. Jak tam dostat zvuk, když EasCap přes usb ne a ne rozběhat. A co mikrofon? Sice pro video fajnšmekry to asi nebude to nejlepší počtení, ale pro potřeby výsledku dostačující. Takže jsem vzal dvě spojky a výstup audio spojil co 3,5 Jacka a zastrčil do mikrofonu. A hele, jede. Pak už bylo potřeba jen naladit správnou hlasitost a trochu si pohrát s filtry. Hotovo fungovalo, dvě kazety staženy.

videoParametry výstupního videa v AVS:
Format                      : MPEG-PS
File size                   : 4.02 GiB
Duration                    : 2h 5mn
Overall bit rate mode       : Variable
Overall bit rate            : 4 595 Kbps

Video
ID                          : 224 (0xE0)
Format                      : MPEG Video
Format version              : Version 2
Format profile              : Main@Main
Format settings, BVOP       : Yes
Format settings, Matrix     : Default
Format settings, GOP        : Variable
Duration                    : 2h 5mn
Bit rate mode               : Variable
Bit rate                    : 4 375 Kbps
Width                       : 640 pixels
Height                      : 480 pixels
Display aspect ratio        : 4:3
Frame rate                  : 30.000 fps
Color space                 : YUV
Chroma subsampling          : 4:2:0
Bit depth                   : 8 bits
Scan type                   : Progressive
Compression mode            : Lossy
Bits/(Pixel*Frame)          : 0.475
Time code of first frame    : 00:00:00:00
Time code source            : Group of pictures header
GOP, Open/Closed            : Open
Stream size                 : 3.83 GiB (95%)

Audio
ID                          : 192 (0xC0)
Format                      : MPEG Audio
Format version              : Version 1
Format profile              : Layer 2
Duration                    : 2h 5mn
Bit rate mode               : Constant
Bit rate                    : 128 Kbps
Channel(s)                  : 2 channels
Sampling rate               : 44.1 KHz
Compression mode            : Lossy
Stream size                 : 115 MiB (3%)

Každopádně se tomu budu věnovat asi zase trochu víc a tak si budu muset pořídit nějakou lepší hračku pro převod videokazet do digitálu. Až něco najdu, dám vědět.

Update 2017:
Pořízení lepší hračky, zdá se, není úplně nejlevnější. Zjistil jsem, že během celého procesu digitalizace do hry vstupují další faktory. A na výsledek mají zásadní vliv. Sebelepší převodník videa neudělá dobru práci, pokud na vstupu nedostává kvalitní obrazovou nebo zvukovou informaci.

Měl jsem možnost vidět výstupy z přístrojů, jaké používají některé firmy, co se digitalizací VHS kazet zabývají a porovnat to s tím, co má nebo měla běžná rodina v obýváku.

Už na úrovni videopřehrávače jsou vidět ohromné rozdíly v obrazové kvalitě. Pro srovnání přikládám pár testovacích otisků obrazu ze dvou modelů VCR – JVC a Panasonic.

Předchozí

Pancíř na mobil

Seznam v novém kabátě

Následující
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Marek
4 let před

Dodal bych ke článku, že dnes je dobré se obrátit na nějakou profi firmu, která nedigitalizuje pomocí základních USB grabberů, ale má k dispozici lepší převodníky a hlavně velmi kvalitní videorekordéry pro vstup. Dobrý článek je o tom zde: https://www.vhs-prevod.cz/prevod/vhs-kazety-film-aj/vhs-usb-grabber/

2
0
Budu rád za vaše myšlenky, prosím zanechte komentář.x