Holux GPSport 245

Prosím než začnete číst, nebo dolu psát komentáře, běžte prosím rovnou sem.

Je to asi 5 měsíců co jsem si konečně udělal radost a pořídil si Holux GPSport 245. Cyklopočítač, který se řídí podle GPS. Kromě toho, že ukazuje rychlost, dokáže zapisovat projetou trasu a nebo vás nasměrovat na určité místo podle předem zadaných souřadnic pomocí směrové šipky na displeji. Někdy kolem dubna jsem zkoušel procházet Aukro, co je tam zajímavého. Podle nápadů v hlavě jsem zkoušel vyhledávat ve zboží až jsem si vzpomněl na cyklo-počítač Holux GPSport 245. Náhodou se podařilo a ještě s roční zárukou jsem jej pořídil za 1000,- Kč. Když jsem po něm pokukoval minulý rok byla jeho cena někde kolem 2500,-. V současnosti se prodává za 1800,-.

Koupit nekoupit?
Dlouho jsem o něm přemýšlel, jelikož i přesto, že mám chytrý telefon s GPS a používám třeba aplikaci SportyPal, ne vždy se podařilo celou trasu zapsat. Občas to padlo samo, občas jsem si to shodil já díky telefonnímu hovoru, dále byl třeba problém s baterkou a tak různě. Hledal jsem tedy něco, co by fungovalo samostatně a Holux GPSport 245 se mi opravdu líbil a i jsem byl rozhodnut jej za tu cenu koupit, ale stále jsem váhal. Na nabídku, která na mě vyskočila na Aukru jsem tedy zareagoval “ihned koupit”.

Zase po dlouhé době jsem byl z Aukra spokojen jak z dodáním tak i obsahem. V balení bylo vše jak má být. Což je držák na kolo, nabíječka, USB kabel, a nějaké to CD s ovladači a papírový manuál včetně záruky.

Funguje to?
Funguje to výborně ale bohužel to nefunguje způsobem zapojím a jedu.
Především je tak trochu problém vůbec rozběhat komunikaci mezi počítačem a Holuxem, jelikož to nevyužívá přímo datový přenos po USB, ale Holux má komunikaci serial a musí se do počítače nainstalovat ovladač, který na USB tuto komunikaci emuluje. S tím jsem trochu válčil ale chce to jen trochu trpělivosti a chladnou hlavu.

Dále co se týče vlastní aplikace tak je potřeba si ezTour stáhnout v lepší a novější verzi přímo od výrobce. I když otázkou je co vlastně znamená lepší nebo novější. Na spousty fórech jsem četl, že někomu funguje to a někomu to. Někdo si stěžuje, že v nové verzi jsou jiné funkce nebo ty původní nejsou a nebo to prostě funguje jinak nebo nefunguje vůbec. Asi jsem měl kliku nebo vím jak na to, jelikož i po přeinstalování ntb to funguje velmi dobře.

Bez internetu to nejde.
Bez internetu, máte co se týče zobrazení nějakých map, tak trochu smůlu jelikož to využívá mapový podklad od Google. Zas na druhou stranu kdo dnes není na netu a co se týče podkladu od Google jsem s ním již delší dobu jako mapou spokojen i jinak.

Dále pak máte možnost trasy exportovat do formátu gpx, které využívám pro načtení do SportyPal, který používám jako svůj hlavní archiv odjetých tras. Sice to není nejdokonalejší a nejpřesnější, takže se třeba změní hodnota maximální rychlosti a nějaké další drobnosti, ale jinak to ujde a zase je náhled na ujetou trasu trochu jiný něž jen v samotné aplikaci ezTour. Pomocí gpx máte možnost tedy importovat svoje trasy i do jiných aplikací co jsou na netu k záznamu tras. K trase je pak možné synchronizovat fotografie co jste pořídili během výletu, ale zde je trošku problém s časem jelikož aplikace sice má nastavení na letní a zimní čas, ale nějak nebere v potaz jestli je to zrovna aktuální nastavení nebo ne. Takže se to pak sem tam cca o hodinu rozejde a když zapomenete jaké nastavení jste měl při importu u jedné trasy u druhé se vám to zase rozsype. Takže spojit s tím fotky jsem požíval asi tak na 5 tras pak jsem to zcela zrušil.

Editor tras.
Aplikace ezTour v sobě má i editor tras, tedy jestliže jste někde bloudili a chcete to z trasy vymazat, máte zde možnost si trasu upravit podle sebe. Jen tu je trochu nevýhoda, že v době editace nevidíte mapový podklad. Nevím proč tomu tak je, ale prostě je.

holux_3Nějaká nastavení
Přes aplikaci ezTour máte pak možnost drobné konfigurace samotného zařízení, kde můžete nastavit po jakém intervalu se provede zápis a pro co třeba bude primární využití, Z možností je výběr cyklo, běh, turistika, auto. Dále je tu pak nastavení komunikace s PC a způsob zápisu tras, jestli se má přepisovat a nebo až do naplnění paměti, tedy pak se začne přepisovat ten nejstarší záznam.

Co se týče zápisu tras do samotného zařízení, měl jsem trochu problém jej nastavit do továrního nastavení a vše v něm smazat. Bohužel se to nedařilo a tak jsem musel přehrát firmware o třídu vyšší (který zatím nemá a asi ani nebude mít češtinu) a pak jsem vrátil zpět původní. To již bylo vše na čisto a stav zařízení byl jako kdybych si jej právě koupil.

Jako GPS navigace
V samotném Holuxu máte možnost si uložit určité místa, které buď zadáte pomocí GPS souřadnic a nebo když zrovna jste na místě tak si pozici do Holuxu uložíte. Dáte tomu nějaký název a pak jen stačí tuto funkci vyvolat vybrat místo na které se chcete dostat a jen sledovat šipku, které funguje doslova jako kompas a vede vás směrem kam se chcete dostat. Je jen tedy na vás jestli se ve směru k cíli dáte po cestě vpravo nebo vlevo.

Je to přesné?
Otázkou je co pod slovem přesné hledáte. Pochopitelně nikdy nebude přesnějšího měření než to, co vám snímá otáčky kola, které má přímý styk se zemí po které svou trasu jedete. Takže zde mohou být třeba při 50km trase rozdíly až půl km i více :-(. Co se týče citlivosti, určitě bych si takové GPS přál aby pro mě fungovalo i normálně. Měl jsem v ruce spoustu navigací, nebo tedy u sebe doma na stole, ale tohle byla jediná GPSka co mi fungovala  za oknem v panelovém domě na stole a to jsem fakt čučel. Takže k tomu i tak nadále používám klasické počítadlo a zápis tras pak mám v programu který mi vytvořil kolega z práce. Ještě to má nějaké mouchy ale kdo tu o to zavadí a bude mít zájem o testování rád vám jej poskytnu. Chybí mu ještě nějaká ta nápověda jak program používat, tak bych radši zkušenější uživatele.

kolecko2012

A to je asi vše.
Další je na vás a v praxi používání a využití. Osobně jsem s tím nad míru spokojen, jelikož kolikrát si vzpomenu někam jet a zapomněl jsem kde to bylo nebo kudy jsem tam jel. Takhle si zadám souřadnice a jedu po směru do cíle a k tomu mám ještě zápis třeba nové neobjevené trasy, kterou si mohu pak doma prohlížet a analyzovat a nebo lamentovat nad tím, že se dalo jet jinudy.
U mě má toto zařízení za 1* ! Případné dotazy dle možností rád zodpovím a pomůžu to zprovoznit.
Holux GPSport 245
Stránky výrobce edit: 14.10.2019 – ale asi už se nevyrábí a odkaz je nefunkční ( https://www.holux.com )

nevyrábí, neprodává, nemá žádnou podporu

Předchozí

Nové kolo Dexter 2012?

Múza

Následující
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Rudolf Kružík
Rudolf Kružík
5 let před

Již několik let využívám pro záznam svých cyklotras Holux GPSport 245. Pro přenos do PC (s Wind 10) používám poslední verzi programu „HOLUX_ezTour_for_Logger_v3.1_20180726“. V posledním týdnu však – bez jakékoliv změny – se po spuštění programu nenačtou mapy a oznámí se, že webová stránka nebyla nalezena. Pro načtení map mám v programu ponechán implicitní příkaz „maps.google.com“.
Už jsem zkusil program přeinstalovat a nic se nezměnilo. Pokud zadám tuto adresu ve vyhledávači (používám Microsoft Edge), mapy se normálně otevřou.
Nevíte náhodou čím by to mohlo být a jak problém odstranit?
Děkuji.

Zdeněk Knecht
Zdeněk Knecht
4 let před

Mám stejný problém ze zařízení se přestala trasa načítat i když v zařízení je.

Jaroslav Fiala
Jaroslav Fiala
4 let před

Zdravím
mám asi stejný problém-nenačítá se mi trasa. Všiml jsem si minulý týden že se přestal zobrazovat čas vlevo dole na displeji a od té doby se přestaly načítat trasy,máte to stejně? Nepomohlo vyndání baterky na noc, tvrdý reset ani přehrání firmware….Zařízení používám asi desátý rok takže asi bude částečně v křemíkovém nebi. Blbý je, že se mi nechce zvykat na nic nového ale asi nic jiného nezbude.

Jarda FIALA
Jarda FIALA
4 let před

Zdar, psal jsem ti maila a ještě to doplním sem, kdyby se někdo ozval a popsal jak se chová jeho zařízení když nenačítá trasy, je to jen ze zvědavosti, už jsem se s ním víceméně rozloučit. Takže: co jsem zjistil a co si myslím že to dělá (to znamená že to může být i ůplně jinak). fakta: – problém začal tím že zmizel údaj o aktuálním čase na displeji – podařilo se stáhnout celý log ale už v něm chyběla data z posledních dvou jízd kdy se neukazoval čas – po přehrání firmware (na verzi 2.0) je log vymazán paměť prázdná, po načtení pár logů do paměti nelze data stáhnout… Číst vice »

Dobik
Dobik
4 let před

Zajímavé, že obdobný problém najednou mám i u Holuxu 260pro s programem HOLUX ezTour Plus. Chtěl jsem si stáhnout data z posledních cest a jak je napsáno výše – po spuštění programu se nenačtou mapy a oznámí, že webová stránka nebyla nalezena. Také jsem nenašel poslední moje trasy, které jsem v červenci dělal.

Dobik
Dobik
4 let před

kamarád mne ještě navedl na možnost problému s GPS – https://www.root.cz/clanky/gps-prijimace-mohou-prestat-fungovat-po-20-letech-se-meni-epocha/?ic=gallery-header&icc=backlink možná,že to s tím bude souviset. I když už mám Garmina, pro software od holusu ho ještě souběžně používám.

Dobik
Dobik
4 let před

odinstalováno a nainstalován nejnovější program – program nabíhá standardně, webová stránka nebyla nalezena se neobjevuje, stále je hláška Na této stránce nelze Mapy Google správně načíst. Nefunguje ale pořád datum a čas na holuxu se neukazuje a při logování je datum 2099, a to i když jsem nahrál nový Firmware 2.01 – (vše pro 260pro)

Přem
Přem
4 let před

Po vynucené instalaci aktualizace Holux ezTour for loger v 3.2 se mapy vůbec nezobrazí, po přeinstalaci na verzi 3.0 se po spuštění programu zobrazené mapy zacloní a PC hlásí “Na této stránce nelze mapy GOOGLE správně načíst” trasa z načtených dat se do zacloněných map načte. Loňská aktualizace verze 3.0 na verzi 3.1 tento problém s mapami na cca rok vyřešila poslední aktualizace z v 3.1 na v 3.2 problém neřeší. Dále jsem zjistil, že logger se s družicemi spojí, ale nesynchronizuje se správné datum a Hodiny ani datum se na zařízení nezobrazí. Datum byl začátkem srpna kdy jsem problém zjistil 25.12.2099 v současnosti začínám od nuly z prosince 2099 se datum automaticky převrátil… Číst vice »

13
0
Budu rád za vaše myšlenky, prosím zanechte komentář.x