Aku lepicí pistole PARKSIDE

Nedávno jsem byl upozorněn na docela šikovnou další hračku do dílny Parkside Aku lepicí pistole PMHSA 4 A1. Jelikož stále obracím vhodné krabice naruby a dělám z nich další úložné boxy, docela se mi zalíbila možnost mít lepící pistoli jako Aku. Bohužel i přes různá zkoumání, jsem se nepřesvědčil, jestli je to výhodné nebo ne a tak jsem to musel zkusit na vlastní kůži.

26.4.2021 bylo staženo z prodeje 🙁

Nemohu hned na začátek říct, že jsem spokojen ani zklamán. Je to tak 50/50 i když moje pocity jsou hodně smíšené a stále se snažím tomuto výrobku přijít na chuť.

Po donesení domů a vybalení, mi trochu zarazil dodávaný kufřík. Už jak jsem to vytáhl z papírového obalu, kufr se otevřel a vše se vysypalo. Po dalším zkoumání, jsem zjistil, že je absolutně nepoužitelný a to především jak při zavření tak i uzavření, což se mi po různém rovnání a příčení podařilo asi 3x, ale při pokusu o přenesení se kufřík rozskočil jak rozloupnutá škeble. Takže tady zcela mínus 10 bodů a řeším to přes kufřík převlečením gumičky. Jediné co trochu potěší je, že vnitřní část se dá vyndat a případně pod ní uložit do zásoby lepící tyčinky. Jelikož v prostoru k tomu vyhrazeném, uložíte maximálně 4/15cm tyčinky. Kdyby někdo malinko přemýšlel, vešlo by se i 5 kousků.

Výrobek, Aku tavná pistole, jako takový není špatně proveden. Materiál, co do omaku, je docela příjemný a velikost na průměr, je velká asi jako 2x tlustý fix (tak nějak odhaduji). Dobře se drží a vcelku vás pro stisknutí tlačítka, nutí držet vyváženou tak, aby vám nepadala dozadu, nebo nepřepadala dopředu. Uchopení je podle mne řešeno na výbornou, dobře vyřešeno pro pravoruké i levoruké kutili a jen začít psát. Ehm, tavit, lepit 😀

Další výhodu vidím v nabíjení, které je zprostředkováno přes USB kabel C s dodávanou nabíječkou 5V 2,4A 12W, tedy nebude k zahození i pro nabíjení mobilu a pod. Stejně tak asi lze pro nabíjení pistole použít i nabíječku na mobil, ale pozor, výrobce doporučuje používat jen nabíječku dodávanou s výrobkem. Zatím jsem nabíjel tak i tak.

Uvedení do provozu.
Po nabití, jsem založil 15cm tyčinku. Zapnul a čekal přibližně do minuty na nahřátí (zelená), což je docela příjemná rychlost. Při aktivaci byl slyšet motorek a nějaké soustrojí, které si tyčinku vtáhlo dovnitř. Bohužel nic ven. Opatrným omakem, jsem zjistil, že teplota je přijatelná, tedy proč neleze nic ven? Vzal jsem další tyčinku 20cm, která také skoro z poloviny zmizela v útrobách pistole, než se lepidlo začalo hrnout ven. Ale zas taková intenzita to nebyla. Ba dokonce bohužel, jsem muset tyčince trochu pomoci, sám mechanizmus nebyl schopen tyčinku vtáhnout, nebo spíš tlačit dál? Nevím, jestli jí vadilo lepidlo v nějaké komoře v pistoli, kde to asi bude fungovat na principu co jde dovnitř jde ven, ale beztak cca 20cm tyčinky je rozpuštěno někde uvnitř pistole. To se týče mechanizmu, přesně nevím, jestli bude fungovat lépe na tvrdší tyčinky, ale obávám se, že to asi nebude dokonalé a tak mi to zaměstná i druhou ruku, jelikož bude potřebovat tyčinka pomoct dovnitř. Jestli se to pak nějak zakousne a pojede to samo přesně nevím, tolik jsem toho zatím nelepil.

Takže tady trochu velké zklamání. Myslel jsem, že založím tyčinku a jedem. Bohužel nemám teď možnost ani tyčinku vyndat abych se podíval jestli je od nějakého mechanismu okousaná, že je třeba moc měkká a není možné jí pořádně zachytit a posunout dál, jelikož je tam momentálně z poloviny chycená 20cm a nechci jí zbytečně vytrhávat, abych si třeba nezasvinil šachtu.

Další nevýhodou pak je, že s přečnívající tyčinkou jí do kufru nedáte. Musel jsem tedy tyčinku zaříznout abych mohl pistoli založit. Po dalším použití jsem myslel, že si to ten zbytek dotáhne, ale na zbytku je vidět, že jí mechanismus nemůže zachytit, jelikož se konec hýbe ven a dovnitř. 🙁 To znamená vzít další tyčinku a druhou rukou pomoci vytlačit.

Dále to i s výdrží Aku nebude nic moc. Hádám, že to zvládne možná tak dvě 20cm tyčinky i když mám tak trochu pocit, že se to vybíjí i samo.

Potom mi trochu vadí absence nějakého malého stojánku. I když pistoli položím na stůl, nebo podložku aby mohlo odkapat lepidlo, je tu stále nebezpečí, že si do ní strčíte a bude hřát něco co nemá, nebo nevhodně i odkápne lepidlo.

Abych to shrnul.
Mám malou tavnou lepící pistoli z nějakého hobby marketu cca za 150Kč, podobnou typu PARKSIDE PNKP 105 B1, už asi 10let a funguje skvěle, jen musíte střílet a čekat než se nahřeje. Ale když už se nahřeje, protlačíte tím 20cm tyčinku jak rozehřáté máslo.

Další mám také od Parkside velkou tavnou pistoli PHP 500 D2 (nebyl lepší odkaz), která má dockynu, kam se pistole odloží, napojí konektorem na elektřinu a znova nahřívá. V práci vám tak nepřekáží žádný kabel. Jediná nevýhoda tohoto provedení je, delší doba nahřívání a ne vždy se jednou rukou trefíte do konektoru a stejně tak jde ztuha nasadit. (v plánu konektor trochu zbrousit) Můžete napojit kabel i přímo do pistole. Kufřík super.

Super varianta se mi líbí PARKSIDE PHPA 4 B2 7.5mm, (nebyl lepší odkaz) ovšem nejsem si zcela jist cenou. Lidl jí v nabídce nemá, ale na prodejně jsem jí viděl.

Závěr
Parkside Aku lepicí pistole PMHSA 4 A1 bych asi už nikdy nekoupil a jestli mohu, tak jí ani nedoporučím. 🙁
Jestli trváte na značce, mít vše od jedné, tak si radši pořiďte PNKP 105 B1 určitě vám vyjde práce s ní lépe i když budete chvilku čekat než se nahřeje a trochu bude sem tam vadit kabel.

Dobrou volbou pak možná bude PHPA 4 B2 7.5mm, přeci jen mechanické ruční posouvání má něco do sebe. Výhoda bez kabelu. Jen ta cena.

Předchozí

Pracovní stolek z OBI

Křeslo jako nové

Následující
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za vaše myšlenky, prosím zanechte komentář.x